Ukrajna lesz a brüsszeli pénzek legnagyobb nyertese még akkor is, ha ebbe belegebed az Európai Unió

Brüsszel óriási bajban van; egyelőre senki sem tudja, honnan lesz forrás az EU előtt álló kihívásokra.

Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter a Patrióta Extrában kijelentette, az ukrán háború egy speciális gazdasági modellt eredményezett.
Mennyibe kerülne Magyarországnak Ukrajna uniós csatlakozása? Meddig lehet fokozni a gazdasági és politikai nyomást Brüsszelből? Felmerült-e valaha a HUXIT, Magyarország kilépése? A Patrióta Extra stúdiójában Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszterrel többek között ezekről beszélgetett Gerhardt Máté műsorvezető.
A tárcavezető rögtön a beszélgetés elején leszögezte, hogy a HUXIT az nem politikai téma. „A HUXIT kérdését sose mi hozzuk elő, hanem mindig a politikai ellenfeleink, ellenségeink.
Ahhoz, hogy Magyarország nemzetstratégiai érdekeit érvényesíthessük, ahhoz egy hatékony, jól működő Európai Unióban vagyunk érdekeltek,
ehhez viszont az EU-ban változásra van szükség” – húzta alá Bóka.
A miniszter azzal folytatta, hogy ha a magyar emberektől kellő felhatalmazást kapnak, akkor meg tudják akadályozni Ukrajna uniós tagságát.
Ezt is ajánljuk a témában
Brüsszel óriási bajban van; egyelőre senki sem tudja, honnan lesz forrás az EU előtt álló kihívásokra.
Bóka János valamivel később arról is beszélt, „hogyha megszületett az a politikai döntés, hogy a háború sújtotta ország gyorsított uniós csatlakozása ennek a magasabb rendű politikai célkitűzésnek az érdekében áll, – melyet csak Európai Egyesült Államoknak hívok – akkor ezeket a problémákat (melyek arra utalnak, hogy Ukrajna több szempontból sem áll készen a csatlakozásra – szerk.) nem teszik az asztalra”.
A tárcavezető továbbá arra is rámutatott, hogy
azok a pénzek, amelyeket az EU Ukrajnának adott, azokat nem arra a célra fordították, amire kapták.
Majd azt is hozzátette, hogy a háború Ukrajnában egy olyan gazdasági modellt eredményezett, annak ellenére, hogy az ország úgynevezett szelektív államcsődben van, biztosítja a nyugati források folyamatos áramlását anélkül, hogy bárki kérdéseket tenne fel azzal kapcsolatban, hogy ezeket a pénzeket mire használják.
„Ha Ukrajnában tűzszünet lenne, és érdemi béketárgyalások kezdődnének, akkor ez a gazdasági modell fenntarthatatlanná válna. S gyanítom, hogy vannak olyan érdekcsoportok Ukrajnában, akiknek ez nem áll érdekében” – vázolt fel egy lehetséges magyarázatot Bóka János.
A teljes beszélgetést alább tekintheti meg:
Nyitókép illusztráció. Fotó: Michal Cizek / AFP
***